请输入您要查询的字词:

 

单词 unit price
释义

Unit Price

Unit Price

The cost per item or per one liter, one kilogram, one pound, etc.

Example: You can buy 2 liters for $3.80
The Unit Price = $3.80 / 2 liters = $1.90 per liter

See: Unit Rate

随便看

 

数学辞典收录了1200条数学词条,基本涵盖了常用数学知识及数学英语单词词组的翻译及用法,是数学学习的有利工具。

 

Copyright © 2000-2023 Newdu.com.com All Rights Reserved
更新时间:2025/5/13 13:24:46