The cost per item or per one liter, one kilogram, one pound, etc.
Example: You can buy 2 liters for $3.80The Unit Price = $3.80 / 2 liters = $1.90 per liter
数学辞典收录了1200条数学词条,基本涵盖了常用数学知识及数学英语单词词组的翻译及用法,是数学学习的有利工具。